Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
19.02.2020
SİNCAP ÇOCUK TİYATROSU DUYURUSU

21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Ormancılık Haftası etkinlikleri kapsamında her yıl geleneksel olarak ilk ve orta öğretim düzeyindeki çocuklara yönelik, orman varlığımızın önemi, orman ekosisteminde yaşayan bütün canlılar, fidan dikmenin önemi, ormanların faydaları gibi ormana dair değerlerin öne çıkarıldığı, küresel ısınma ve orman yangınları gibi konularda bilgilendirmeye yönelik, okullarda “Sincap Çocuk Tiyatrosu” çalışması yapılmaktadır.

Sincap Çocuk Tiyatrosu 2020 yılında Bursa Orman Bölge Müdürlüğü sorumluluk alanında 20 Mart 2020 Cuma – 27 Mart 2020 Cuma günleri arasında sahnelenecektir. Sahneye konacak eserlerin gerek Bölge Müdürlüğümüz, gerek ise İl Milli Eğitim Müdürlüklerinden uygunluğunun kontrol edilebilmesi için, 25 Şubat 2020 Salı günü mesai bitimine kadar Bölge Müdürlüğümüze iletilmesi ilanen duyurulur. 

Eser metinleri yazılı, video çekimini içeren USB bellek ve aynı zamanda elektronik ortamda teslim edilmesi gerekmektedir.

Sincap Çocuk Tiyatrosunda oynanacak oyunlarda aranan unsurlar

 1.Orman ve çevre sevgisi, ormanların önemi ve faydaları (Oksijen, su üretimi, erozyon önleme, çığ, toprak kayması, heyelan, heyelan engellemesi, sel ve taşkın önlemesi, iklimi düzenlemesi)

2.  Ormanın içinde yaşayan canlılarla birlikte bir ekosistem olduğuna vurgu yapılması, ekosistemdeki bütün unsurların gerekliliği ( Sincap, geyik, kuşlar, böcekler vs.),

3.  Ormanda piknik yaparken çevreye zarar vermemek gerektiğini, piknikte ateş yakılmaması, yalnızca belirlenmiş piknik ve mesire yerlerinde, şehir ormanlarında piknik yapılması, izinsiz ormana girilmemesi,

4. Ormanların bakım ve ağaçlandırmasının orman teşkilatı tarafından yapıldığı,

5.  Orman yangınlarının zararları, Alo 177 Orman yangın ihbar hattı, yangın konusu geçen yerlerde sıklıkla vurgulanmalı,

6.  Ormanların ancak vatandaşın yardımı ile korunabileceği, bu konuda orman teşkilatının orman muhafaza memuru ve şeflerine yardım edilmesi gerektiği,

7.  21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası,

8.  Fidan dikimi,

9. ​Ormanlarda rekreasyon faaliyetleri​

ŞARTNAME

1. Oyunlar, İl ve ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri ile irtibata geçilerek tespit edilen bir programa göre oynanacaktır.

2.  Bir günde iki oyun oynanacaktır.

3.  Oyunların hazırlık ve oynanış süreleri toplamda 90 dakikayı geçmeyecek, Oyunların saat düzenlemeleri bu süre göz önüne alınarak yapılacaktır.

4. Oyunları izleyecek çocuklar ilkokul 3-4 ve ortaokul öğrencilerinden seçilecektir.

5. Oyunlar öncelikli olarak orman içi ve civarındaki yöre çocuklarına izletilecektir.

6. Oyunların oynanacağı salonlara kurumumuzu tanıtan afiş ve pankartlar asılacaktır.

7.  Oyunların video çekimi yapılarak gerek eğitimlerde gerek ise bölgesel TV de gösterimi yapılabilir.

8.  Oyun sonunda izleyicilere anket yapılacaktır.

9. Her oyun için, İşletme Müdürlüğünden görevlendirilen personel, okul görevlisi ve tiyatro sorumlusu tarafından, oynandığı yer ve izleyici sayısını belirtir tutanak tanzim edilecek ve İşletme Müdürlüğüne teslim edilecektir.

10. Bölge içi ulaşımda ve konaklamada tiyatro ekibine yer bulmada yardımcı olunacak, iaşe ve konaklama giderleri ise oyuncular tarafından karşılanacaktır.

Tiyatro grubu ile anlaşma bu prensipler çerçevesinde oyun başına yapılacak, ödemeler tanzim edilen tutanaklara istinaden oyun başına ödenebileceği gibi toplu olarak da ödenebilecektir. 

 

İrtibat: 

Bursa Orman Bölge Müdürlüğü

Basın ve Halkla İlişkiler Bürosu

Telefon:

0 224 211 40 90 Dahili 1238

e-mail: mevhibegundinc@ogm.gov.tr

 

 Ekler:

1. Sincap Çocuk Tiyatrosunda oynanacak oyunlarda aranan unsurlar

2. Şartname

 


Yazdır