25.05.2022
Bölge Müdürümüz "Orman Ürünleri Sektörü Paydaş Çalıştayı" Katıldı

Bölge Müdürümüz Mustafa Ülküdür beraberinde Bölge Müdür Yardımcısı Ali Uzuncan ve İşletme Pazarlama Şube Müdürü İhsan Gönül ile birlikte Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) ve Orman Genel Müdürlüğü iş birliği ile BTÜ Mimar Sinan Yerleşkesinde gerçekleştirilen “Orman Ürünleri Sektörü Paydaş Çalıştayı" na katıldı.

Bölge Müdürümüz Mustafa Ülküdür, “Ormanlarımızda yapılan gençleştirme ve bakım çalışmaları ile alınan etalar ve buna bağlı olarak da orman ürünleri sektörünün ihtiyacı olan endüstriyel odun üretimi arttığını,son 10 yıl verilerine bakıldığında Bursa Orman Bölge Müdürlüğümüzün endüstriyel odun üretiminin 2012 yılında 562 bin metreküp iken 2021 yılı sonu itibari ile 1 milyon 524 bin metreküpe yaklaştığını, bunun yanı sıra dikili satış üretiminin 88 bin metreküpten 618 bin metreküpe ulaştığını, Lif yonga üretiminde de beş katı oranında artış sağlandığını dile getirdi. 2012'de yüzde üç seviyelerinde olan sınır tomruk üretimimizin 2021 yılı sonunda yüzde on beşlere çıktığını, sektörün ihtiyacı olan ürün ve çeşitlerini, piyasa istekleri ve talebine uygun olarak üretmek için çalışmalara devam ettiğimizi ifade etti.

​Çalıştay süresince gerçekleştirilen 12 oturumda,sektörde yaşanan sorunların ele alındı ve üreticilerin ihtiyaç ve beklentilerine yönelik çözümler masaya yatırıldı. Çalıştayda Orman ürünleri sektöründe faaliyet gösteren firma ve kamu kurum ve kuruluşlarından temsilcileri tarafından sunumlar gerçekleştirildi.Yazdır