08.12.2022
​Bölge Müdürlüğümüzde “Trüf Mantarı Eğitimi” Verildi
​​Trüf Eylem Planı kapsamında Bölge Müdürlüğümüz Ekosistem Şube Müdürlüğünce “Trüf Mantarı Üretimi, Satışı ve Köpekle Arama Eğitimi” düzenlendi.

Eğitim, Ekosistem Şube Müdürümüz Adem Parlak, Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr.Peter Körner, Ziraat Yüksek Mühendisi Ayşegül Kaya ve Köpekle Trüf Mantarı Arama konusunda Uzman Mustafa Bünyamin Üye tarafından verildi.

Eğitime, Bölge Müdürlüğümüzde görevli İşletme Müdür Yardımcıları, İşletme Şefleri, trüf mantarı üreticileri ve ilgili sektör temsilcilerinden oluşan toplam 85 kişi katıldı.

Bölge Müdürlüğümüz Toplantı Salonunda gerçekleşen eğitimin ilk bölümünde Ekosistem Şube Müdürü Adem Parlak Orman Genel Müdürlüğümüzün Trüf Eylem Planı ve bu kapsamda bölge müdürlüğümüzde yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Ziraat Yük.Müh. Ayşegül Kaya trüf mantarının ekosistem için önemi, yaşam döngüsü,  biyolojisi, çeşitleri ve üretimi hakkında bilgilendirmede bulundu.

Prof. Dr. Peter Körner Trüf Mantarının dünyada ve ülkemizde ki üretimi, pazar payı, ticareti,  üretimden son kullanıcıya kadar dikkat edilmesi gereken saklama ve muhafaza şartlarını anlattı.

Mustafa Bünyamin Üye köpekle trüf mantarı arama usulleri ve aramada dikkat edilecek hususlar hakkında bilgiler verdi.

Eğitimin ikinci aşamasında Mudanya’da Arazi Üzerinde Trüf Köpekle Trüf Mantarı Arama uygulaması yapıldı.

Katılımcılara sertifika takdiminin ardından eğitim sona erdi.

Yazdır