Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
20.09.2019
Kayın Tırtılına Dur Denilecek

Bursa İnegöl ormanlarında ilk defa görülen Kayın tırtıllarının yayılışını önlemek için arazi incelemesi yapıldı. Mücadele yöntemi belirlendi.

Bursa Orman Bölge Müdürü Yalçın Akın’ın önderliğinde, Orman Zararlıları ile Mücadele Daire Başkan Yardımcısı Hakan Ragıpoğlu, Düzce ve Bursa Orman Fakülteleri Orman Zararlıları ile Mücadele Öğretim Üyeleri Dr.Beşir Yüksel, Doç.Dr.Oğuzhan Sarıkaya, Şube Müdürleri ile İşletme Müdürlüğü teknik ekibinden oluşan heyet tırtılın etkilediği yaklaşık 100 hektar kayın ormanını gezdi. Havadan Drone ile çekimler yaptı.

İlk etapta ormanda sık olan ağaçlar seyreltilecek. Kışı toprakta geçirecek kayın tırtıl pupaları toplanacak. Etkilenen alanın yoğunluk haritası hazırlanacak ve buna göre Kayın Tırtılının yırtıcısı üretilerek bölgeye salınacak. Ayrıca yaz aylarında çevreye zararsız Bacillus bakterisi uygulaması yapılmaya devam edilecek. Geçtiğimiz yıl ilk yapılan bakteri uygulaması kayın tırtılı zararlısı üzerinde etkili olduğu ve olumlu sonuçlar alındığı gözlemlendi.

Mücadelenin stratejisi protokole bağlanarak görev bölümü yapıldı.

Kayın Tırtılı Kayın ağaçlarını öldürmeyen ancak yoğun yaprak yemesi nedeniyle ağacın gelişimini geri bırakan bir kelebek olduğu ve başlatılan mücadelede başarılı olunacağı ifade edildi.


Yazdır