Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
21.11.2019
​REUFİS Toplantısı Bursa’da Gerçekleştirildi

Avrupa ve Merkez Asya için tehdit yaratabilecek istilacı orman türleri ile ilgili paylaşım, tecrübe ve bilgi aktarım ağı ( REUFİS )  toplantısı 19-20 Kasım 2019 tarihinde Bursa’da gerçekleşti.

Bursa Orman Bölge Müdürlüğünün ev sahipliğinde yapılan toplantının gündemi, Türkiye ve komşu ülkelerdeki ormanlar için yüksek önemi olan kestane ve fındık zararlıları oldu. Toplantının uygulama etabında, Karacabey Kestane Ormanları gezilerek kestane  hastalıkları ile mücadele çalışmaları yerinde incelendi.  

REUFIS Nedir?

Avrupa ve Merkez Asya için Orman İstilacı Türleri hakkındaki teknik ağ, kısa adıyla REUFİS,  2016 yılında Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) desteği ile kurulmuştur. REUFİS, FAO Avrupa Ormancılık Komisyonu (EFC) çatısı altında yer alan, üye ülkelerin mevcutta ve gelecekte tehdit yaratabilecek istilacı orman türleri ile ilgili paylaşım, tecrübe ve bilgi aktarım ağı olarak görev yaptığı. Sekretaryasını Macaristan’ın yürüttüğü ve yürütme kurulunda; Moldova, Özbekistan, Rusya, Gürcistan ve Norveç bulunduğu, yasal bağlayıcılığı olmayan bir kuruluştur. REUFIS Ağı’nın sekretarya ve ofisi FAO tarafından finanse edilmektedir. Bu sebeple üye ülke aidatı ödenmemektedir. Ağ düzenli olarak yılda iki kere e-bülten yayınlamakta ve yılda bir defa toplantı düzenlemektedir.​ 


Yazdır