Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
18.12.2019
Bursa’da Çok Bantlı Kamera Kullanım Eğitimi

Bursa Orman Bölge Müdürlüğü ve Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) iş birliğiyle hazırlanan “Kestane Gal Arısının Yayılışı Tespit Ve Haritalama” projesinde görevli 20 personele proje yürütücüsü BTÜ Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali İhsan Kadıoğulları tarafından çok bantlı (Multispektral) kamera kullanımı ve haritalama eğitimi verildi.

Bursa Orman Bölge Müdürü Yalçın Akın, “Bölgemizde 12.500 hektar kestane ormanı var ancak kestane gal arısı sebebiyle verim yüzde 70 düştü, yılda ortalama 4.300 ton kestane üretiliyor. Gal arısı ile etkin mücadele için Uludağ, Yalova ve Mustafakemalpaşa'daki kestane ormanlarında öncelikle nerelerde yayılış gösterdiğini belirlememiz gerekiyor. Bu amaçla BTÜ ile Orman Bölge Müdürlüğü iş birliğinde bir proje hazırladık, proje Orman Genel Müdürlüğünce onaylandı. Projede İHA ve Çok bantlı kamera kullanılacak. Bu konuda teknik altyapımızı tamamladık. Çok bantlı (Multispektral) kamera takılabilen profesyonel drone ile bölgemizdeki kestane gal arısının yayılış gösterdiği alanları tarayıp, kestane gal arısının yoğunluk haritasını çıkaracağız, ürettiğimiz torymus böceklerini yoğunluğa göre salımını yapacağız. Aldığımız cihaz olumsuz hava koşullarında da kullanılıyor. Bu sayede her zaman ormanlarımızın sağlık durumu gözlenecek. Bölgemizde defne, ıhlamur gibi üretimi yapılan bitkilerin çeşitliliği ve potansiyeli de belirlenecek. Termal kamerası da bulunan drone ile özellikle gece devam eden orman yangınlarında isabetli görüş sağlayacak ve ekipleri doğru yönlendirmekte kullanacağız” dedi.

Doç. Dr. Kadıoğulları verdiği eğitimde öncelikle kestane gal arısının yoğunluk haritasını çıkarmak için kullanılacak cihazın teknik özelliklerini, kullanımını ve haritalama işlemlerini uygulamalı olarak anlattı.  Cihazın, bitki çeşitliliğinin belirlenmesi, hastalıkların ortaya çıkarılması, meydana gelebilecek zararların tespiti gibi ormancılık çalışmalarına fayda sağlayacağı birçok özelliğinin bulunduğunu BTÜ ile Bursa Orman Bölge Müdürlüğünün başka çalışmalarda da iş birliği yapacağını söyledi.


Yazdır